سایت لینک چیست و چطور می‌توان آن را بدست آورد؟

برای بهبود رتبه الکسا چه کارهایی باید انجام دهیم؟ 
دسامبر 10, 2017
سایت لینک چیست و چطور می‌توان آن را بدست آورد؟

سایت لینک چیست و چطور می‌توان آن را بدست آورد؟

سایت لینک‌ها، مجموعه ای از لینک های سایت هستند که در نتایج جستجو، پایین لینک اصلی سایت قرار می گیرند. با توجه به این که الگوریتم های گوگل دائما در حال تغییر و بروزرسانی هستند، در این مطلب سعی شده علاوه بر آشنا کردن شما با مفهوم سایت لینک، بهترین نکات و توصیه های منطبق با جدیدترین الگوریتم های گوگل که شانس شما را برای بدست آوردن سایت لینک افزایش می دهند، بیان شوند.

البته ما در آژانس راتین لینک های دیگری هم مثل بازاریابی جاذبه ای یا بازاریابی گردشگری داریم اما در این سایت لینک ها نمایش داده نشده اند. دلیل این امر این است که خود گوگل به صورت اتوماتیک سایت لینک ها را انتخاب می کند و در این باره به صاحبان سایت امکان انتخاب نمی دهد.

اما باید به این نکته توجه داشته باشید که سایت لینک ها را با افزونه سایت لینک در گوگل ادوردز که شباهت زیادی به سایت لینک ها دارند ولی در تبلیغات ادوردز نشان داده می شوند، اشتباه نگیرید. کاربران ادوردز کنترل کاملی بر نمایش یا عدم نمایش این لینک ها و محتوای آن ها دارند که این امر برای جستجوی ارگانیک ممکن نیست.

سایت لینک چیست؟

همان طور که در مقدمه اشاره شد، سایت لینک ها، لینک هایی هستند که در نتایج جستجوی گوگل، زیر URL اصلی سایت قرار می گیرند. این لینک ها کاربران را به صفحات دیگری غیر از صفحه اصلی سایت ارجاع می‌کنند و هدف گوگل از طراحی آن ها “کمک به کاربران برای مرور سایت است”.

سایت Blogging Wizard بر اساس این آمار که 55 درصد کلیک ها روی سه نتیجه اول در جستجو انجام می گیرد، محاسبه کرده که داشتن سایت لینک می تواند نرخ کلیک روی اولین نتیجه را حدودا 20 درصد افزایش دهد.

 

اما وجود سایت لینک، زیر لینک اصلی سایت در نتایج جستجوی گوگل مزایای مختلفی دارد، از جمله:

افزایش فضای تخصیص یافته به سایت در نتایج جستجو

در صورتی که شرایط یک سایت خوب باشد می تواند تا شش سایت لینک به علاوه یک کادر جستجو بدست آورد. این امر باعث می شود که در نتایج جستجو توسط کامپیوتر به آن سایت پنج الی شش برابر بیشتر فضا تخصیص داده شود و اگر جستجو از طریق موبایل صورت بگیرد، کل صفحه به آن سایت تخصیص داده می شود.

در بعضی موارد، سایت لینک ها به همراه یک کادر جستجوی مفید ظاهر می شوند که کاربران با استفاده از آن می توانند مستقیما به جستجو در سایت بپردازند.

که البته برای این سایت هنوز کادر جستجو اضافه نشده و همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، سایت لینک های این مثال شامل صفحات ثابت سایت است.

از این نظر سایت لینک ها مثل یک شمشیر دو لبه هستند. چون حتی اگر صاحب سایت امکان انتخاب سایت لینک ها را داشت، این تضمین وجود نداشت که انتخاب های صورت گرفته ضرورتاً مفید و مناسب باشند.

بنابراین نتایج نامرتبط یا ناخواسته درباره سایتتان، از جمله مقالات خبری یا منشن های شبکه های اجتماعی و همچنین نتایج مربوط به رقبا پایین تر از سایت شما قرار می گیرد. در نتیجه احتمال کلیک کردن کاربر روی لینک مربوط به سایت شما نسبت به کلیک روی سایر نتایج مربوط به شما بیشتر می‌شود.

سایت Blogging Wizard بر اساس این آمار که 55 درصد کلیک ها روی سه نتیجه اول در جستجو انجام می گیرد، محاسبه کرده که داشتن سایت لینک می تواند نرخ کلیک روی اولین نتیجه را حدودا 20 درصد افزایش دهد.

روش های به دست آوردن سایت لینک

در مجموع توصیه های ذکر شده بیشتر به داشتن سایتی با کیفیت اشاره دارند که گوگل بتواند به راحتی آن را کرول کند. همانطور که پیش از این گفتیم، خود گوگل اعلام کرده که ساختار سایت باید به نحوی باشد که به الگوریتم های گوگل امکان پیدا کردن سایت لینک ها را بدهد در غیر این صورت، سایت لینک ها نمایش داده نمی شوند.

خوشبختانه، گام هایی که می توانید برای افزایش شانس گرفتن سایت لینک ها طی کنید، در واقع شامل تمام کارهایی می شود که برای بهبود سئو انجام می شود و مرور کردن سایت را برای بازدیدکنندگان آسان می کند. بنابراین ممکن است شما همین حالا هم بعضی از آن ها را انجام بدهید.

امکان مرور راحت تر سایت توسط کاربران

کاربرانی که سایت شما را در گوگل جستجو می کنند، ممکن است تمایلی به ورود به صفحه اول سایت نداشته باشند. اما وجود سایت لینک‌هایی با ارجاع مستقیم به سایر قسمت های سایت که ممکن است بیشتر با خواسته کاربران تناسب داشته باشند، باعث می شود که کاربران به جستجوی سایر قسمت های سایت که احتمالا از وجودشان اطلاعی نداشته‌اند، تشویق شوند.

هدایت ترافیک به سایر قسمت های سایت

 

کنسول Google Search، قبلاً گزینه‌ای برای “تنزل رتبه” داشت که در آن کاربران می توانستند هر URLی را که دوست ندارند به عنوان سایت لینک نمایش داده شود، انتخاب کنند. گوگل اعلام کرده بود که هیچ تضمینی برای اینکه این صفحات اصلا نمایش داده نشود، وجود ندارد، اما این تنظیمات در تعیین رتبه لینک های مربوطه تاثیر گذار است.

مسلماً ممکن است هر کسی با کلیک روی یک لینک، وارد این صفحات شود، اما وجود لینک به این صفحات در گوگل این ضمانت را ایجاد می کند که درصد خاصی از کاربران برای ورود به سایت شما روی لینک این صفحات کلیک می کنند. بنابراین این صفحات باید بهترین ظاهر و طراحی را داشته باشند.

جدیدترین تغییرات مربوط به سایت لینک‌ها

تا ماه اکتبر 2016، گوگل امکانی داشت که به دارندگان سایت اجازه می داد کنترل کمی بر صفحاتی که به عنوان سایت لینک برای سایتشان نمایش داده می شود، داشته باشند.

مسلما طراحی سایت باید طوری باشد که به کاربران اجازه بدهد به راحتی محتوا یا صفحاتی که قصد تبلیغشان را دارید، پیدا کنند. اما حتی در این صورت هم محتوای سایت به اندازه وقتی که در نتایج جستجو لینک می شوند، قابل رویت و سر راست نیست.

سایت لینک چیست؟ سایت لینک ها این مزیت را دارند که ترافیک جستجوی ارگانیک را که معمولاً روی صفحه اول سایت متمرکز می شود را در سراسر سایت توزیع کنند. اما یکی از تاثیرات جانبی این امر این است که این صفحات به نوعی تبدیل به صفحات فرود سایتتان می شوند و همیشه باید این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است افراد خیلی زیادی اولین تاثیر از سایت شما را از طریق این صفحات دریافت و بنابراین دیدگاهشان نسبت به سایت شما از این طریق شکل بگیرد.

اما سال گذشته، گوگل وبمستر اعلام کرد که “بعد از بحث و بررسی”، تصمیم گرفته شده تنظیمات Demote Sitelinks (تنزل رتبه سایت لینک ها) از کنسول Search حذف شود و توضیح داد که:با گذشت زمان، الگوریتم های ما در زمینه پیدا کردن، ساختن و نمایش سایت لینک های مناسب بسیار پیشرفته شده اند و به نظر ما، بهتر است با کمک این الگوریتم ها کارها ساده تر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هشت =